Dvanáct znaků racionality: zvědavost, oproštění, osvícení, stálost, argument, empirismus, jednoduchost, pokora, smysl pro dokonalost, přesnost, odbornost a touha po naplnění.
Na Kobylce 12      Patronka Vandy      Radnice      Kontakt      Admin    Home     Login

Anemone nemorosa - sasanka hajní- veternica hájna

Autor: Ing. Jitka Jiříková

Tato roztomilá drobná, přibližně 15 - 25 cm vysoká vytrvalá bylinka má rovný plazivý oddenek, ze kterého vyrůstá velký počet vlasovitých kořínků. Přízemní listy jsou dlanitě stříhané, trojčetné s pilovitým okrajem. Spodní list má dlouhý řapík, ale leckdy rostlině chybí zcela. Přímá lodyha má tři listeny podobné listům. Drobné bílé květy jsou z vnějšku lehce načervenalé, či do růžova nebo do fialova zbarvené. Na lodyze se zpravidla vyskytuje pouze jeden květ. Kvete v březnu až květnu. Plod je souplodím nažek. Po dozrání plodů nadzemní část rostliny odumře.

Rostlina obsazuje slunná místa v řidších lesích, kde vykvétá před olistěním stromů. Ale vyskytuje se i v parkových trávnících mezi řídkými stromovými skupinami atd. Preferuje slabě kyselé až neutrální, živné, kamenité či hlinité, vlhké půdy. Roste od nížin až po horské louky. Je domácím druhem naší květeny.

O nevinnosti této kytičky svědčí již její lidové názvy například " slepičí mor, bolehlava" a další. Jedovatost způsobuje například arginin, který obsahuje oddenek, další látky v rostlině jsou ranunkulin, protoanemonin, alkaloid anemonin (kromě jedovatosti má i narkotické účinky), kyselina anemonová, isoanemonová atd.. Příznaky otravy jsou zvracení , průjmy, záněty ledvin, bolesti zažívacího traktu, dráždí pokožku i oční spojivky. V zelené píci způsobuje u dobytka záněty střev. Po usušení ztrácí většinu své jedovatosti. Pro člověka je smrtelné množství cca 30 kusů této rostliny. Plochy zasažené velkým výskytem této rostliny je lépe sušit na seno, než nechat pást, či krmit zeleným, pokud je sasanka ve vegetaci. Pást se na takovýchto plochách dá až po zatažení rostlin. Zabírají na ní herbicidy, ale i povápnění.

V zahradnictví se využívá jako okrasná rostlinka do parků i zahrad do podrostových pater řídkých skupin dřevin.

Vaše komentáře a dotazy?





Zbývá znaků.         
Pozn. komentáře jsou před zveřejněním schvalovány administrátorem