Dvanáct znaků racionality: zvědavost, oproštění, osvícení, stálost, argument, empirismus, jednoduchost, pokora, smysl pro dokonalost, přesnost, odbornost a touha po naplnění.
Na Kobylce 12      Patronka Vandy      Radnice      Kontakt      Admin    Home     Login

Dýňování pro pokročilé.....kapitola 4.

Autor: Ing.Jitka Jiříková

Jak vybrat vhodný typ a odrůdu dýně...

Pumpkin typ je mé pracovní označení všech dýní, které se používají na dlabání na Halloweena a pak pro klasické "kompotovky". Ve skutečnosti neexistuje nic jako hallowenka - dýně vyhrazená pouze na dlabání. To jen v České republice, kde není tradice dýní ke kuchyňskému zpracování se považuje ostře žlutá až oranžová, lehce žebernatá, kulovitá klasická dýně jako dlabací halloweenka.

                Halloweenky

                                                                    Halloweenky.

  Tak zvaná halloweenka je jedlá, běžně i průmyslově zpracovávaná dýně, ze které se v zemi původu - severní Americe dělají kompoty, koláče, pyré v konzervách a prodává se v supermarketech. Ke dlabání se nejspíše dostala tak, že již přejedení farmáři nemohli dýně už ani vidět a vzhledem k tomu, že v Americe se nepěstuje ani řepa ani tuřín, které se na tento původně irský svátek dlabaly, po příchodu irských přistěhovalců a tudíž i tohoto svátku do Ameriky, byly dýně vhodnou alternativou. Ale prvním účelem každé "hallowenské" dýně je jídlo.  Odrůdy "halloweenských" dýní mají různou vegetační dobu, většinou odvozenou dle konečné váhy. Čím větší hmotnost plody mají mít, tím mají delší vegetační dobu.Ta bývá nejčastěji od 80 dnů do 120 a plody mívají žlutě oranžové a už byly vyšlechtěny i čistě bílé slupky. Váha plodů se pohybuje od 1 kg například u odrůdy Baby Bear až po 15 i více kg třeba u Cronuse. Dužnina je oranžová, nasládlá a perfektně se hodí na pyré, koláče, kompoty a spíše úpravy na sladko, ale je z ní dobrá i dýňová polévka. K pumpkinům započítávám i "kompotovky", které mají trochu vodnatější dužninu oproti jiným druhům dýní, ale využití je stejné jako u halloweenek. Klasickými kompotovými odrůdami (jsou z nich i výborné polévky) je třeba Goliáš, Veltruská obrovská, Německá centýřová, Lumina  a třeba i Jarrahdale, kterou někteří řadí do muškátových dýní.

                             Goliáš

                              Goliáš, který se protáhl plotem a odložil se na střechu psí boudy.

             Německá centýřová

                                                              Německá centýřová.

             Jarrahdalle

                                                             Jarrahdale.

Z Halloweenských odrůd se u nás dá sehnat Baby Bear, Chucky F1, Spirit F1, Neon F1, Racer F1, Rocket F1,  Cronus F1 a třeba Snowball F1 nebo Polar Bear F1 za bílé. Odrůdy s vegetační dobou do 100 dní se dají dobře pěstovat i z přímých výsevů, ty z delší vegetační dobou je nutné vždy předpěstovat. Co se týče náchylnosti k padlí, všeobecně ty ranější odrůdy jsou méně tolerantní, ale u těchto "technických", jedlých dýní bylo hodně pokročeno v rámci šlechtění v odolnosti k houbovým chorobám.

Další skupinou jsou acorny neboli žaludové dýně. Tyto dýně jsou většinou celkem malé, pohybují se hmotnostně od 0,5 kg do cca 1,5 kg. Mají různé zbarvení, ale vždy spíše podlouhlý tvar a výrazné žebrování. Dužnina je jemná, v barvě dle odrůdy a chutná po lískových oříšcích. Slupka je tlustá, prakticky  "neprůstřelná", což dává těmto dýním obrovskou výhodu  ve skladovatelnosti.  Tyto dýně se neloupou, protože díky silnému žebrování to jde opravdu špatně. Slupka je nepoživatelná, takže nejčastější kuchyňská úprava těchto dýní je zapečení ať už na sladko či slano a dužnina se jí vydlabáváním lžičkou.  Dle mého názoru patří k nejchutnějším dýním.

                          Carnival F1

                                                      Tříbarevně strakatý Carnival F1.

                          Acorn de MesaQueen

                                                      Acorn de Mesa Queen.

                          Sweet Dumpling

                                                        Sweet Dumpling.

U nás se vyskytují odrůdy Acorn de Mesa Queen, která je tmavě zelená a mladé plody skutečně připomínají trochu granát, Sweet Dumpling (bílá se zelenými pruhy), Sweet Lighting (bílá s oranžovými pruhy), Carnival F1 (tříbarevně strakatá),  Cream of the Crop (jasně žlutá) a další. Vegetační doba acornů se povětšinou pohybuje od cca 90 dnů do 110. Napadení padlím bývá menší zejména u dlouhovegetačních odrůd.

Muškátové dýně jsou výrazně různorodou skupinou dýní pohybujících se od  hmotnosti cca 1 kg do 20 kg. Barvy jsou různé dle odrůd, tvar je povětšinou kulovitý a zploštělý a žebrování je výrazné až sotva znatelné. Všechny tyto dýně mají výrazně oranžovou sladkou dužninu. Odrůda Futsu Black má dokonce i při vysoké trvanlivosti takovou slupku, která při vaření či pečení změkne a dá se jíst, takže se nemusí loupat. Nejen hokaida se nemusí loupat....

                      Futsu Black

                                                            Futsu Black.

Ostatní muškátové dýně mají slupky silné a tvrdé, což jim umožňuje dobré skladování, ale v kuchyni se buď musí oloupat či zapéct. Příkladem je odrůda Musque de Provence, což je velká muškátová dýně tmavě zelená,ve zrání přecházející do oranžové. Je z ní výborná dýňová polévka, ale hodí se na cokoliv. Zástupcem menších muškátových dýní je třeba Angelika, Ibiza (obě v barvě bílé kávy), větší už je Futsu Black a spousta dalších. Musque de Provence , Ibiza a Angelika mají navíc stříbřitobílou kresbu na listech, což samo o sobě vypadá velmi dekorativně.

                                              Listí

                        Krásně mramorované listí spolehlivě prozradí rostlinu v davu jiných odrůd.

                Musque de Provence

                                                   Mladá Musque de Provence.      

                           Ibiza + Angelika

                                                   Vlevo Ibiza v pravo Angelika.

Uplatnění muškátových dýní  v kuchyni je veliké i když vzhledem k sladší dužnině většinou končí v koláčích a dezertech. Vegetační doba  se pohybuje od 100 do cca 130 dní a proto je vhodné jim pomoci předpěstováním. Zatím tato skupina vyšla jako nejodolnější k padlí -respektive chorobě odolávala nejdéle.    

                    Pohled na pole                          

                                         Celkový pohled na pěstební plochu před sklizní.

Máslová dýně je vlastně jen jemnější verzí dýní muškátových a mnohdy je tato uváděna jako muškátová. Liší se zejména tvarem, který je v podstatě hruškovitý. Semen je velmi málo a jsou jen v malé dutině v baňatější části plodu. Vše ostatní je vyplněnou jemnou, chutnou mírně nasládlou dužninou. Proto jsou tyto dýně i ekonomicky nejvýnosnější s ohledem na poměr dužniny k dutině se semenem. Ve světě se označují tyto dýně jako butternuty a jsou v okrové barvě běžně k dostání v supermarketech. Hmotnostně se mohou pohybovat od 2 kg až třeba do 20 kg, dle odrůdy.

     Longue de Nice                                           

                                                           Longue de Nice.

                                      Cushaw Orange Stripes

                                                         Cushaw Orange Stripes.

                               Piena di Napoli

                                                                   Piena di Napoli.

                                 Butternut

                                                                      Early Butternut.

Nejběžnější je Early Butternut F1, který je tou hypermarketovou máslovkou. Další odrůda je  Lonque de Nice, která je dlouhá, vypadá jako cuketa s rozšířeným koncem, ale barví rovněž do okrova.  Cushaw Orange Stripes je velká bílá "hruška" s oranžovými pruhy a další odrůdou je např. Piena di Napoli, která má tvar spíše přesýpacích hodin nebo širokého válce v prostřed zúženého, má zelenavou barvu a zraje do okrova a dokáže dosáhnout hmotnosti i 20 kg. Vegetační doba těchto dýní je od 90 dní až po 130 a vcelku dobře odolávají padlí oproti jiným typům dýní.

Okrasné dýně jsou většinou drobné a tvrdé a proto nejedlé. Mají  různé barvy a tvary a kromě  dekorativnosti  nemají žádný praktický kuchyňský význam a proto je opomineme.

Toto je povrchní shrnutí "typů" běžně pěstovaných odrůd dýní u nás i když se vyskytuje spousta dalších, které nelze jednoznačně zařadit do žádné z těchto skupin. Nároky všech na pěstování jsou ovšem bez rozdílu stejné.

Vaše komentáře a dotazy?





Zbývá znaků.         
Pozn. komentáře jsou před zveřejněním schvalovány administrátorem