Dvanáct znaků racionality: zvědavost, oproštění, osvícení, stálost, argument, empirismus, jednoduchost, pokora, smysl pro dokonalost, přesnost, odbornost a touha po naplnění.
Na Kobylce 12      Patronka Vandy      Radnice      Kontakt      Admin    Home     Login

Řez růží

Autor: Ing. Jitka Jiříková

O růžích se tvrdí, že jsou královny květin a jako takové si zaslouží i naši větší pozornost co se týká řezu. Základní řez provádíme v předjaří, kdy se už nalévají pupeny a je dobře vidět, které části rostliny jsou suché a nebo zmrzlé. Pro naší potřebu a zjednodušení si růže rozdělíme do třech skupin i když těch skupin je ve skutečnosti více. Rozdělíme si je na růže keřové - záhonové, na stromkové a na popínavé.

Řez záhonových růží

Hybridní keřová růže.
Výhony,které mají hnědou barvu u země vystřihnout. Zbytek růže probrat, a dva tři slabší výhony u země vystřihnout, aby se keř prosvětlil a zbytek keře do roviny sestříhnout ne výše jak 50 cm, podle počtu oček, aby byly zdravé a obražení schopné.

Jedná se o klasické růže, které si střiháme do vázy, které běžně potkáváme v parcích či zahrádkách. Bez rozdílu jestli se jedná o čajohybridy, polyantky a další typy růží je řez v principu stejný. Důležité je mít ostré nářadí - nůžky, na staré silné růže i pilku a rukavice. Konkrétní rostlinu, kterou budeme ošetřovat řezem si nejdříve dokonale prohlédneme a odstřihneme jako první odumřelé části rostliny. Pak zkontrolujeme zda z kořenového krčku pod naočkovanou odrůdou neobráží podnož alias "šípek", tímto způsobem růže rády zplaňují. Pokud tam najdeme nějaké takovéto výhony, všechny je na větevní kroužek odstraníme. "Šípek" vystříháváme i během sezóny, kdykoliv na něj u rostlin narazíme, protože rostlinu vysiluje, má tendence přerůst a postupně odstavit odrůdu. Po odstranění obrostu podnože (šípku) a nemocných či mrtvých výhonů si prohlédneme "zbytek " rostliny a výhony zastříháme stejně jako u ovocných dřevin pokud to jde na vnější očko nad pupenem, aby se keř rozšiřoval, zůstával vzdušný a světlý. Zároveň vystříháme větve mířící dovnitř keře a křížící se. Snažíme se řez provádět do jedné roviny souběžné se zemí, aby rostlina vypadala kompaktně a měla jakýsi pomyslný tvar. U mladých růží necháváme výšku keříku cca 30 cm, což je přibližně kolem 3 až 5 oček od země (záleží na typu odrůdy, některá je nižší, jiná má delší internodia mezi očky a je vyšší). Starší "parkosy" už mají většinou dole u země velmi silný zdřevnatělý kmínek, ze kterého už očka proráží velmi špatně, proto tyto ctihodné seniory řežeme o něco výše nad starým dřevem, tak abychom rostlinu seřízli sice co nejníže, ale stále ještě v zeleném dřevě, které snáz obráží. Takže starší rostliny budou mít vyšší výšku například 50 cm. Jejich mladší zelené dřevo seřízneme opět na 3 až 5 oček. Doplňkově provádíme řez v sezóně a to kromě vystřihování šípku ještě odstřihávání odkvetlých květů, aby se rostlina zbytečně nevysilovala snahou zaplodit si a nesoustředila se více na výrobu šípků než na další kvetení.

Zastřihnout, tak aby zahoustla.

Řez stromkových růží

Stromkové růže stříháme obdobným způsobem. Nejdříve z korunky odstraníme všechny pomrzlé, suché a nemocné větvičky. Následovně provedeme odstranění všech větévek mířících do korunky a křížících se. Po tomto zákroku bychom měli dostat volnou prosvětlenou korunku, kterou pouze doupravíme zakrácením větévek na vnější očko přibližně do polokulovitého tvaru, aby korunka byla kompaktní. Větévkám opět necháváme tak 3 až 5 oček. Samozřejmě co se týká šípku, pokud nějaký na podnoži je, tak ho odstraníme, rovněž tak během sezóny odstříháme odkvetlé květy.

Řez popínavých růží

Popínavé růže se v předjaří řežou v podstatě nejméně ze všech uvedených typů. Odstřihneme šípek, pokud na nějaký vyrůstající z podnože narazíme a pak opět odstraníme pomrzlé, nemocné a křížící se větve. Zbytek růže můžeme vyvázat k treláži, oblouku či jiné konstrukci, po které se pnou. Pokud lze a dosáhneme, můžeme během sezóny odstraňovat odkvetlé květy. Jednou za čas u starších růží uděláme hlubší řez, abychom odstranili přestárlé větve a podpořili růst mladých výhonů. Při té příležitosti můžeme buď celou rostlinu "srazit" na minimální výšku a nechat znova obrazit a zavést na konstrukci a nebo vybírat jednotlivé větve. I zde platí pravidlo ponechat pár oček z mladšího dřeva, protože u velmi starých růží silné tmavé kmínky hůře obráží.

Vaše komentáře a dotazy?





Zbývá znaků.         
Pozn. komentáře jsou před zveřejněním schvalovány administrátorem

Vložené komentáře:

Pokud rostlině nebudete odstřihávat odkvetlé květy, pouze to trochu sníží kvetení, protože se bude snažit dotáhnout plody - šípky do semen, ale to zdravou silnou rostlinu nijak neohrozí.Bude jen méně parády. Hlavní řez výhonů se provádí v předjaří stejně jako u ostatních růží.

Autor Jitka Jiříková 07/15/2015

V sezóně u polyantek neboli floribund (mnohokvětých růží) je možné odstřihávat jednotlivé květy, které už odkvetly,přímo pod květem, takže zůstávají poupata a čerstvě rozkvetlé květy.Jinak rostlina začne tvořit šípky, což zbytečně ubírá sílu na další kvetení, ale rostlině to jinak neublíží.

Autor Jitka Jiříková 07/15/2015

Zajímalo by mě jak polyantkám v létě po odkvětu odstříhnout květy nebo zda vůbec tento druh růží během léta stříhat.U klasických růží je mi to jasné.
Děkuji za odpověď.

Autor Jana Sedliská 07/15/2015