Dvanáct znaků racionality: zvědavost, oproštění, osvícení, stálost, argument, empirismus, jednoduchost, pokora, smysl pro dokonalost, přesnost, odbornost a touha po naplnění.
Na Kobylce 12      Patronka Vandy      Radnice      Kontakt      Admin    Home     Login

TŘEZALKA TEČKOVANÁ - LUBOVNÍK BODKOVANÝ - HYPERICUM PERFORATUM

Autor: Ing. Jitka Jiříková

Tato vytrvalá, cca 30 až 60 cm vysoká, rostlina kvetoucí převážně v červnu a srpnu má zlatožluté květy, černě tečkované se špičatými okvětními plátky. Typ květenství je vrcholový široký vrcholík vidlanu. Plodem jsou tobolky. Květina má rozvětvený oddenek a přímé, oblé, v horní části větvené lodyhy. Na postranních lodyhách jsou listy vejčitě oválné, podlouhlé, dolní jsou přisedlé, horní řapíkaté, tupé, celokrajné a průsvitně tečkované s ojedinělými černými žlázkami.

Rostlina se vyskytuje na suché až čerstvé, kyselé až neutrální, hlinitopísčité půdě, bohatěji zásobené živinami. Rozšířená je od nížin do hor, od světlých lesů, přes pastviny, louky a paseky. Snáší dobře výslunní i polostín.

Patří k léčivým rostlinám, její nať se sbírá v době květu. Tato kytička není smrtelně jedovatá, obsahuje však látku zvanou hypericin, která má tu vlastnost, že se kumuluje v pokožce a tak způsobuje silnou fotosenzitivitu zejména u slaběji pigmentované pokožky bílých odznaků na tlamě, nozdrách, spěnkách, méně ochlupených částech těla, či celkově u zbarvení koní označovaných jako pseudoalbíni. Projevy se podobá fotosenzitivita těžším popáleninám od slunce.

Ze zkušenosti vyplývá, že koně obeznámení s pastvou se této rostlině sami od sebe vyhýbají a nemají-li nouzi, nežerou ji, ale nelze na to plně spoléhat. Chuť má trpkou, hořkou, a je bez vůně. Nemá ráda příliš slehnutou zem, z frekventovaných udusaných míst sama mizí. Stačí ji několikrát posekat a nedovolit jí vykvést a přivést na svět další generaci. Vzhledem k výskytu na kyselých až neutrálních půdách by měla velmi špatně snášet vápnění. Jinak ji lze samozřejmě kromě ručního vykopání likvidovat herbicidy.Vaše komentáře a dotazy?

Zbývá znaků.         
Pozn. komentáře jsou před zveřejněním schvalovány administrátorem