Dvanáct znaků racionality: zvědavost, oproštění, osvícení, stálost, argument, empirismus, jednoduchost, pokora, smysl pro dokonalost, přesnost, odbornost a touha po naplnění.
Na Kobylce 12      Patronka Vandy      Radnice      Kontakt      Admin    Home     Login

Jsem hobby-akvaristka.

Autor: Izabela Jaxa-RozenPuvodní akvárium

Začalo to asi v mých 12ti letech (80.léta), kdy rodiče naznali, že když už je tak dlouho a vytrvale přemlouvám, že už mám věk a rozum na to starat se o živého tvora, že něco teda pořídíme… A teď co… Jaké zvířátko? Bydlíme v Praze, nicméně často jezdíme za rodinou do Polska. Kdo se o TO (cokoli to teda nakonec bude) postará? Nemůžeme to zvíře tahat s sebou. Navíc jsme tehdy neměli auto, jezdili jsme vlakem, a v té době, vzhledem k nedostatku věcí tady a tam, jsme tahali hodně věcí k příbuzným a hodně věcí zas od nich. A co vydrží třeba dva týdny ponecháno samo o sobě? Sousedka sice zajde zalít kytky (zvlášť, když se jí recipročně odvděčíme stejnou službou), ale postará se nám o TO Zvíře? Nakonec z toho vyplynuly rybičky. Investice není zas tak velká (ehm), rybičky nežijí zas tak dlouho (ehm), nezabírají mnoho místa (ehm), a kdyby mě to náhodou přestalo bavit, nebo mi to nešlo, je to poměrně lehce zlikvidovatelné - porcelanový tobogán (WC) to jistí (ehm).

V té době byly v Praze vyhlášené akvaristiky na Lidické a u metra I.P. Pavlova. A to bylo velké štěstí, protože tam byli odborníci a ne odporníci, prodavači a ne podavači. V té době nebyl internet, knih poskrovnu, a když jsme se tedy rozhodli, že to budou rybičky, tak jsme prostě vyrazili do obchodu, a nechali vše na nich… Nakoupili jsme 40l akvárium, krycí skla, písek, filtr (molitanová kostka s plastovou trubicí), vzduchovací kamínek, motorek, který to poháněl (Silenta, která vůbec nebyla silent, tedy tichá, navíc vibrovala a tím pochodovala tak, že jí bylo třeba neustále hlídat); rostlinky (živé) a za nějakou dobu i ty rybičky (pancéřníčky kropenaté, paví očka a šneka ampulárku). Tatínek, který je typ intelektuál, a jak bych to napsala… No, dejme tomu, že je technicky… nesmělý… se přemohl, a vyrobil osvětlení z obrácených květináčů, dovnitř zasadil žárovky (takové ty co svítí v ledničce) – dík tati! Pamatuju si první neúspěch, který mě hodně zasáhl – poměrně brzo se narodily rybičky (úspěch), povedlo se mi je odlovit, aby je dospěláci nesežrali (úspěch), ale bohužel po přestěhování do skleněné koule se obalily plísní a pošly. Nevěděla jsem jak jim pomoci, byla jsem bezradná. Jak šel čas, v rámci možností jsem se dovzdělávala, a oproti očekávaní rodičů mě to nepřestalo bavit. Zůstala jsem věrná pancéřníčkům, šnekům ampularkám a živorodkám. Měla jsem xify zvané též mečovky, a zkusila jsem i black molly, ale srdeční záležitostí byly paví očka, zejména leopardí (tečkované) varianty, ty jsem si v rámci skromných možností cíleně šlechtila.

Investice není velká ? Mno, jak se to vezme… ono i to 40-60litrové akvárko udělá radost a parádu, a stačí na zaseknutí háčku (morbidní humor u rybiček). Dá se v tom jakž takž udržet biologická rovnováha, velikost je pro blahobyt rybiček taky jakž takž, nicméně tady platí čím větší, tím lepší. Když jsem se po cca 25 letech dostala z těch 40ti litrů skokem na 300 litrů, panečku, to už je jiná dimenze (a trochu i finanční, no). Když přítel řekl: “Hele, a tady k tý stěně bych dal akvárko, ale větší, než to co máš”, řekla jsem si, hmm, pěkný, super, taková 100litrovka, maximálně 150litrovka, no to by byla paráda. Nakonec díky shodě náhod (a velkému kufru škody Oktávie, kam se to vše vešlo přesně! na milimetr) jsem přes inzerát koupila nové, na zakázku dělané 300 litrové! akvárium, které se majiteli měsíc po koupi přestalo hodit. A víte co? Dnes si tak po těch 3 letech říkám, že by se mi tam místo té 300stovky vešla 500tistovka, to by podlaha ještě vydržela, a měla bych místo na víc šípatkovců, mé oblíbené akvarijní rostliny.

Rybičky nežijí tak dlouho ? Inu, jak které… Průměrně akvarijní rybky žijí dejme tomu cca 1 rok az 5 let. Obecně platí, že čím je ryba větší, tím má větší naději na dlouhověkost.

Rybičky nezabírají mnoho místa ? Na začátku ano, ale když vás to chytne a objevíte tento nádherný podvodní svět a začnete ho prozkoumávat, tak zjistíte, že ubližujete rybičkám malým akvárkem, nedej bože skleněnou koulí! Asi něco jako box pro koně 24h. Pak přijdete na to, že tohle je zajímavá rybička, ale je hejnová, takže jich musí být víc. A jestě nutně potřebujete tuhle rostlinku, a sem by se ještě vešlo akvárko na odchov potěru. Pak objevíte různé šneky, raky, krevetky… a nakonec třeba skončíte se stěnou plnou akvarií, a nebo s velkým akváriem, a budete s tím dokonce počítat při stavbě domu.

Porcelánový tobogán (WC) ? K tomu se ještě vrátim později, ale prosím: nemocné nebo staré, ale ještě živé rybky nesplachujte do záchodu, předtím je usmrťte.

Vaše komentáře a dotazy?

Zbývá znaků.         
Pozn. komentáře jsou před zveřejněním schvalovány administrátorem