Dvanáct znaků racionality: zvědavost, oproštění, osvícení, stálost, argument, empirismus, jednoduchost, pokora, smysl pro dokonalost, přesnost, odbornost a touha po naplnění.
Na Kobylce 12      Patronka Vandy      Radnice      Kontakt      Admin    Home     Login

Akvaristika… Začínáme… A brzy končíme…

Autor: Mgr. Izabela Jaxa-Rozen

Tak jo, tak jste se rozhodli. Bude z vás akvarista, akvaristka a možná i akvarisčata. Takové tiché, klidné hobby… Děti se naučí starat o živého tvora, a koneckonců je to i pěkný bytový doplněk. Půjdete do nejbližšího pet-ZOO-shopu, a tam si to vše nakoupíte, a školení prodavači vám jistě odborně poradí…

Když z pet-ZOO-shopu odejdete, budete mít akvarijní set 25litrů, obsahující filtr, topítko, zářivku (a to prosím pěkně ne ledasjakou, ale echt akvaristickou, ze speciálním spektrem světla, které zvýrazní barvu ryb a líp pod ní porostou rostlinky). K tomu dostanete černobílý štěrk, teploměr, vymakanou odkalovačku na čištění dna a odsávání vody (pomalu větší než vysavač co máte doma), magnetickou stěrku na čištění skla, plakát na pozadí, kokos nebo jinou schovávačku pro ryby, vzduchovací kamínek (to v lepším případě, v horším hrad, potápěče, ponorku, nebo lebku…). Absolutní nezbytností jsou různé přípravky - “vodičky” na úpravu vody… startovací vodička, vodička pro čistou vodu, vodička proti řasám, léčivá vodička, hnojivá vodička… (fantazii se meze nekladou, záleží na šikovnosti a vemlouvavosti prodejce co všechno vám vnutí). Samozřejmostí jsou rostlinky. Buď se necháte ukecat na umělé (v tom případě se ale aspoň nedejte ukecat na ty hnojivé vodičky) nebo koupíte živé rostlinky. A nesmíme zapomenout na to nejdůležitější – rybičky! Takže odejdete třeba se skalárou a hejnkem neonek – to je přece taková akvaristická stálice, závojnatkou, protože je to hezká zlatá rybka, ocelátem, protože je tak roztomile tečkovaný nebo pruhovaný, přísavníkem, protože je prý strašně užitečný, čistí sklo a žere řasy (a rostlinkám zaručeně neublíží!), a možná, možná se necháte strhnout a odejdete i s žabičkou drápatkou… Doma to dáte všechno dohromady, nainstalujete, nalijete vodu a vodičky a pustíte rybičky. A kocháte se… Ale ne moc dlouho.

zarasene akvarium pohled zboku  zarasene akvarium pohled zepredu

Voda je nějaká divná, nejdřív mléčná, pak zprůsvitní, aby v zápětí na to po pár dnech zezelenala. A smrdí. A to i přes to, že jí měníte, a taky pořádně a poctivě perete filtr, aby byl čistý. Závojnatka polehává na dně, konce ploutví má jakoby potažené plísní. Neonek je čím dál míň. Kam mizí? Něco je žere? Skalár má okousané ploutvičky. Přísavník je věčně zalezlej v kokosu, vůbec není vidět. Ocelát je asi nemocný, často leží bez hnutí na boku. Rostliny nejdřív zežloutly, pak jim opadaly listy, trochu nového listí jim sice vyrostlo, ale je takové bledé, neduživé… Jo, a taky ty rostliny někdo vytrhává, a ožírá. No nebyly by nakonec lepší ty umělý kytky?… A objevila se řasa, různé druhy, černé štětičky, dlouhá tenká vlákna, hnědá řasa, a takový divně zelený mazlavý povlak. A ten zatrolený přísavník to vůbec nežere! Ale něco žrát musí, když jste ho náhodou tuhle viděli, tak měl nafouklý břicho, takže se něčím určitě nacpal. A další pohroma - odnikud se objevili šneci! Spousta malých šneků… Jsou jediní kterým se daří. Postupně pomřelo všechno, až na oceláta a přísavníka (vlastně ale nevíme jestli žije, je furt zalezlý). Takže zpět do akvaristiky pro testy na měření vody, a taky pro prý nejnenáročnější rybičky – paví očka (zvané také guppy, gupky). Ale samičky poměrně rychle zmizely, asi je něco sežralo, ale co? Samečkům gupek se třepí ocásky, zplihle visí. Nakonec tyto rybky zmizí taky. Bytový doplněk, pchá, kdo se má na ten brčálník dívat… Prý dobrý na nervy, uklidňující… A kolik peněz je v tom utopených… Po měsíci - dvou akvárko tiše mizí do sklepa…

zarasene predni sklo

Článek je napsán mírně ironicky, a je to trochu zveličené, nicméně je to souhrn nejčastějších začátečnických pohrom, které pak nešťastníci ventilují na akvaristických fórech.

Takze akva-začátečníci: čtěte, vzdělávejte se, přemýšlejte… a pak teprv kupujte… I němá* ryba je živý tvor.

*Některé ryby ale dokážou být pěkně hlučné.

V dalším článku bude následovat rozbor co bylo špatně.

 

10.2.2014

 

Vaše komentáře a dotazy?

Zbývá znaků.         
Pozn. komentáře jsou před zveřejněním schvalovány administrátorem