Dvanáct znaků racionality: zvědavost, oproštění, osvícení, stálost, argument, empirismus, jednoduchost, pokora, smysl pro dokonalost, přesnost, odbornost a touha po naplnění.
Na Kobylce 12      Patronka Vandy      Radnice      Kontakt      Admin    Home     Login

Akvaristika – začínáme - co bylo špatně? (pokračování předchozího článku)

Autor: Mgr. Izabela Jaxa-Rozen

Co bylo špatně? Jedním slovem? Všechno!

necojespatne

Teď si ten nákup z předchozího článku nemilosrdně rozebereme.

Akvárko 25litrů – příliš malé, špatně se bude nastolovat a udržovat biologická rovnováha. V poslední době přichází do módy takzvaná “miníčka” – miniakvária (s objemem menším než 25 litrů), krevetkária, bettária – o tom se třeba zmíním někdy příště, nicméně, pokud to má vypadat k světu, je to už pro pokročilejší a pokročilé akvaristy. Rozumnější je začít s akváriem o objemu 60 litrů, pokud možno 100 litrů. Je rozumné akvárium něčím podložit: u menších nádrží postačí ručník, u větších karimatka nebo polystyren. Filtr – filtry dodávané k setům jsou nevhodné ze dvou podstatných důvodů – často vytváří příliš silný proud vody, což je v tak malém akvárku obzvlášť citelné, a mají malý obsah filtrační hmoty.

Filtr se čistí teprve až poklesne průtok, a to tak, že se promáchne (vyždímá) v odkalené akvarijní vodě. Rozhodně neoplachujte pod běžící vodou, doslova vyvraždíte užitečné nitrifikační bakterie a pro akvárko to bude jako by jste ho zakládali znova - zas bude hledat biologickou rovnováhu a zabíhat se.

Topítko – pokud máte doma stálou pokojovou teplotu mezi 22-24C, troufám si říct, že je topítko zbytečné, tato teplota vyhovuje většině akvarijních rybek. A takové varování – než akvárko někam umístíte se naopak zamyslete, zda se nebude v létě přehřívat. Počítejte s tím, že v uzavřeném akvarijním krytu nějaké to teplo generuje i zářivka…

Zářivka (echt akvaristicka… blablabla, a tu pohádku o biotinu na kopyta znáte?) – na akvaristických webech se vedou odborné fyzikálně-inženýrské diskuze o svítivosti, lumenech, kalvinech, spektrálních pásmech, vlnových délkach… a vy zalitujete, že jste na škole nevěnovali víc pozornosti fyzice (a když na to přijde i chemii)… Tím vás teď nebudu zatěžovat. Důležité je vědět, že zářivky dodávané v setech jsou na osvícení daného objemu těžce poddimenzované, jednoduše řečeno dodají málo světla, vlnové délky, nevlnové délky, barevné spektrum, nebarevné spektrum, kalvin sem, lumen tam… V takovém akváriu se bude dařit jen pár rostlinným druhům, kterým nedostatek světla nevadí (ale nevěšte hlavu, i s tím se dá udělat dost parády).

Štěrk – některé typy štěrku nabízené v pet shopech jsou pro akvaristiku naprosto nepoužitelné a nevhodné, buď ostrostí (sumečci a ryby žijící u dna se můžou o ostré hrany poranit), nebo zrnitostí (příliš velká nebo příliš malá), nebo složením (obsahují vápenec a ten zamává s chemií vody tak, že se nebude dařit ničemu; zda obsahuje vápenec se můžeme přesvědčit ponořením do octové vody – když šumí – pryč s tím, ale tím se teď nebudeme zabývat, jen ještě dodám, že ze stejného důvodu nejsou do akvária vhodné mušle, byť by byly sebekrasnější). Nejlepší je křemičitý nebo říční písek nebo štěrk zrnitosti 2-5mm, spíše tmavší barvy (líp vyniknou barvy rybek, bílé dno rybky stresuje a jejich barvy blednou). Buďte na pozoru – i pytlík písku nebo štěrku označený na obalu jako akvarijní nemusí být do akvária vhodný!

Teploměr – obyčejný nejlevnější s přísavkou jako úchytem stačí (přísavka časem působením vody přestane sloužit, nevadí, teploměr si tam může jen tak plavat). Nevhodný je nalepovací teploměr (nepřesný, časem se odlepí).

Vymakaná odkalovačka na čistění dna a odsávání vody – stačí obyčejný zvon a na něj nasazená trubička-hadička. Sice budete muset chvíli na konci “nasávat” pusou, aby začala voda odtékat do přistavěného kýble (bude to chtít trochu cviku), ale na rozdíl od vymakaného, a hlavně hřmotného a předraženého zvonu s pumpičkou (nemusíte se u něj bát, že spolknete vodu z akvárka) a se sítkem a s bůhvíčím ještě, ten obyčejný budete používat, protože je daleko pohodlnější a skladnější.

Magnetická stěrka na čištění skla (abyste si nenamočili ruce) – nebudete to používat. Buď to nebudete potřebovat vůbec, nebo zjistíte, že čistá nepoužitá houbička na nadobí poslouží stejně dobře, a když už se stejně budete kolem akvárka motat, tak stejně budete mít mokré ruce. Zbytečnost.

Plakát na pozadí – úplně stačí modré pozadí, při troše šikovnosti lze vyrobit doma. Na hezky barevném tištěném plakátu s rostlinkama vaše rostliny i rybičky ze začátku zaniknou, a až se rostliny rozrostou pozadí stejně nebude vidět. Existují ještě různá 3D pozadí, epoxidová pozadí, ale ta mají svá pro a proti, a pro začátek vám to modré pozadí uplně postačí. Opravdu. Modrá je dobrá. Popřípadě se hodí i černá.

Kokos, kořen nebo jiná schovka pro ryby – některé ryby se opravdu potřebují schovat a mít svůj klid, ať už proto, že to jsou noční živočichové, a přes den se potřebují někam uklidit (np. někteří sumcovití) nebo to potřebují pro odchov mladých (nakladou do schovávačky jikry, a u vchodu hlídají a brání je proti vetřelcům). Kokos a kořen je ještě ok, ale prosím, vyhněte se umělohmotným lebkám, hradům, truhlám, ponorkám, potápečům a podobným paskvilům, byť by měly ještě v ceně vzduchování. Takové nevkusné dekorace do akvárka nepatří, časem byste je stejně vyhodili. Navíc jsou často z nevhodného materiálu a mají ostré hrany.

Přípravky na úpravu vody… Startovací vodička, vodička pro křišťálově čistou vodu, vodička proti řasám, léčivá vodička, hnojivá vodička… Nechte je v obchodě. Akvaristika je hlavně o trpělivosti. Ani Bůh nestvořil svět během půlhodiny. Vodičky jsou stejně falešné urychlovače jako pomocné vyvazovací otěže, zbytečná zkratka, která se vymstí nejen vaší peněžence. Obejdete se bez nich.

Rostlinky – v žádném případě umělé! Časem vyblednou, skroutí se, nevypadají přirozeně, a je to neestetické. Jsou ryby, které se rostlinami živí, nebo je ničí, nebo žijí v prostředí bez rostlin (africké cichlidy, akvária typu malawi, tanganika…), nicméně bežné akvarijní rybky budou rády za živé rostliny. Navíc rostlinky pomůžou udržovat biologickou rovnováhu v akvárium. Jeden z následujících článků bude věnován rostlinkám vhodných pro začátečníky.

Rybičky – než vyrazíte pro ryby – čtěte. Zjišťujte si informace. Přemýšlejte. Prodavač vám podá, pardon, prodá cokoli, jednak z toho má zisk, protože až vám to všechno pochcípá nebo se navzájem sežere, tak si dojdete pro další várku. A znova. A znova. A taky holt nemusí vědět všechno o všem. Zjistěte si jak velká bude rybka v dospělosti. Zda se snese se zbytkem osádky. Jestli se jedná o hejnovou rybku nebo solitéra. A v neposlední řadě – když se zadaří, a rybky se budou množit, co s nimi? Akvárko nemá neomezenou kapacitu… Část rozdáte po znamých, třeba i po burzách. Počítejte s tím, že akvaristiky se do odběru od hobby chovatelů moc nehrnou, je tu totiž obava, že by si mohli zavléct nějakou nemoc. Další možností je nabídnout přebytky jako krmení pro raky nebo masožravé ryby.

Konkrétní kombinace rybek z předchozího článku: skalár, neonky, závojnatka, ocelát, přísavník a žába drápatka (ta nakonec nebyla koupena) byla opravdu prodána v takovémto složení do tohoto malého setu. Naprosty masakr, katastrofa, hrůza a horror... Je to zatím nejextrémnější případ, se kterým jsem se setkala. Skalár patří do velkého akvária (nad 150litrů) a hlavně také vysokého akvária (tato ryba totiž na výšku může mít i s ploutvema 25 cm!). Pokud není od mala chován s neonkami, sežere je (a možná, že je sežere i tak). Závojnatka se cítí lépe v chladnější vodě, než by bylo těm ostatním nakoupeným rybám milé. Likviduje rostliny. Vhodná do akvária 200 litrů a více. Produkuje hodně odpadních látek, je to takové prasátko, nemůže za to, má prostě takové zažívání – a třeba takové neonky jsou háklivé na čistotu vody. Ocelát – neboli vrubozubec paví, velmi zajímavá a nádherná ryba, da se i ochočit! drbat, krmit z ruky, ale… bývá v akvaristikách prodáván jako pěkné malé kropenaté mimino, které na pohled vypadá už jako dospělá ryba (je to doslova jako kdybyste si koupili roztomilé malé bílé klubíčko, s tím, že je to štěnátko, a vyrostl by vám z toho lední medvěd!). Je to dravec, lovec, bijec. Nádrž pro sladěný! pár začíná na 400 litrech! Tato ryba byla příčinou ohlodaných ploutví, mizením osádky a vyrývání rostlin. Když je ve stresu lehá si na bok a předstírá mrtvolu. Takzvaný přísavník může být krunýřovec gibbiceps a ten dorůstá 50-70 cm! Vhodná nádrž začíná opět na 400 litrech. Žere rostliny. V lepším případě je to opravdu ancistrus, běžný krunýřovec, který ale opět patří do akvárka nad 60 litrů. Potřebuje vlákninu (takže ohlodávat nějaký ten kořen, má rád i spařenou zeleninu). Řasami se živi v mládí, pak už jim nevěnuje pozornost. Břicho měl nafouklé ne proto, že sežral ty rostliny, ale proto, že byl začervený (o rybách, nemocech a parazitech bude třeba někdy příště). Žába drápatka není vhodná k rybkám protože nemá ráda proudení vody, vadilo by ji proudení filtru. Navíc jsou žravé, není možné je chovat s rybičkami.

A to nejdůležitější na závěr:

Hrubou chybou je sestavit akvárko a ještě týž den do něj pustit ryby!

bijzabij

18.2.2014

Vaše komentáře a dotazy?





Zbývá znaků.         
Pozn. komentáře jsou před zveřejněním schvalovány administrátorem