Dvanáct znaků racionality: zvědavost, oproštění, osvícení, stálost, argument, empirismus, jednoduchost, pokora, smysl pro dokonalost, přesnost, odbornost a touha po naplnění.
Na Kobylce 12      Patronka Vandy      Radnice      Kontakt      Admin    Home     Login

Akvaristika – akvarijní rostlinky pro začátečníky I

Autor: Mgr. Izabela Jaxa-Rożen

Jak přijít k akvarijním rostlinám (část první)

Pozor, pozor, pozor… a ještě jednou pozor:

Ne každá rostlinka prodávaná v akvaristice jako akvarijní rostlina je akvarijní rostlina!

(a pamatujete si ještě na ten štěrk? zaručeně akvarijní?)

Ano, je to bohužel pravda, a nikdo vás na to v ZOO-pet-shopu neupozorní. Prodavači to mnohdy ani sami netuší. Navíc, čím dřív vám rostlinky skapou, tím dřív přijdete pro nové, a navrch bude vhodná příležitost vám nacpat nějaké ty hnojivé vodičky a úžasné zářivky. Často se takto prodávají rostliny terarijní, vlhkomilné nebo bahenní, vhodné spíš do paludária než do akvária. Chvíli se jim pod vodou bude dařit, nicméně dříve nebo později půjdou do kytek. Nejčastěji se setkáte s justicií schimperi, alternathou rubra a různými druhy acorusů. Přehled nevhodných rostlin i s fotkami můžete najít třeba tady http://rybicky.net/atlasrostlin/neakvarijni/

Rostlinky v katalozích nebo na webu na fotkách vypadají nádherně. Však si s nimi sem tam někdo pohrál i ve Photoshopu, a udělal jim make-up – třeba zvýraznil barvy. Pokochejte se třeba na http://www.aqua-daho.cz/aqua-daho/ nebo http://www.rataj-spk.cz/ (oba prodejci jsou prověření, solidní, rostliny zasílané poštou jsou v pořádku, a dobře zabalené). Pokud je u nich v seznamu poznámka, že je to rostlina vhodná do již dobře zaběhlého akvárka, nebo pro zkušené akvaristy, že tyto rostliny potřebují dodávat CO2, a přihnojovat železem, a potřebují hodně, opravdu hodně světla… tak tomu věřte, ušetříte peníze a nebudete pak zklamaní… Nezkoušejte to s tím, že třeba zrovna u vás porostou… Neporostou, nebo budou skomírat a bude na ně žalostný pohled, nebo se jim bude dařit jen chvilku a pak stejně zajdou. A ne, že to budete svádět na šneky nebo ancistruse! Ti jen dělají svojí práci jako uklidová četa. Věnujte pozornost popisům, kam rostlinu v akvárku umístit (do popředí, do pozadí) a jaké velikosti a šíře dorůstá, zda je to solitérní rostlina nebo jestli je naopak vhodné sázet je do skupinky… Ten zakrslík co jste si koupili, ve finále, až poporoste, může mít listy dlouhé několik metrů! (některé valisnerie), popř. solitérní dominantní rostlina zasazená vepředu vám časem zastíní výhled (některé echinodory, čili šípatkovce). A přesazujte pak monstrum, které má tak mohutný kořenový systém, že si pomalu zvednete celé dno, a akce přesazování připomíná pohádku “Jak tahali řepu”. Ale nebojte nic, i s “obyčejnými” rostlinkami se dá s trochou estetického cítění udělat hodně parády. Při zakládání akvária myslete na to, že by mělo být osázeno cca 70-80% plochy dna. Je dobré použít i plovoucí rostliny, například pistie, salvinie, limnobium. Zjednodušeně, tyto “plovoučky” odebírají přebytečné živiny a pokud chřadnou jsou dobrým indikátorem, že je v akvárium něco špatně. Slouží jako dobrý úkryt pro potěr (mladé rybky), a některé ryby je využívají ke stavbě pěnových hnízd.

Nejběžnější plovoucí rostliny: pistie, limnobium, salvinie

plovouci rostliny

Pěnové hnízdo čichavce - pohled zespoda a zvrchu

penove hnizdo zespoda penove hnizdo zvrchu

10.3.2014

Vaše komentáře a dotazy?





Zbývá znaků.         
Pozn. komentáře jsou před zveřejněním schvalovány administrátorem