Dvanáct znaků racionality: zvědavost, oproštění, osvícení, stálost, argument, empirismus, jednoduchost, pokora, smysl pro dokonalost, přesnost, odbornost a touha po naplnění.
Na Kobylce 12      Patronka Vandy      Radnice      Kontakt      Admin    Home     Login

Akvaristika – akvarijní rostlinky pro začátečníky II

Autor: Mgr. Izabela Jaxa-Rożen

Pár slov o emerzních a submerzních formách akvarijních rostlin.

Přijdete do akvaristiky, našprtaní, znáte po paměti české i latinské názvy, staré i nové, máte z obrazků představu jak rostliny vypadají, a teď koukáte na nabídku v obchodě… A… něco se vám nezdá… Obrázky přece vypadaly jinak, než to, co máte dle popisek před sebou. Další habaďůra? Překvapivě ne. Akvarijní rostliny se totiž pěstují v pěstírnách, tovarnách na rostliny. Těm samozřejmě jde o snižování nakladů. Rostliny, u kterých to jde, jsou pěstovány emerzně, zjednodušeně – nad vodu (submerzně = pod vodou). Obecně se vyznačují tím, že mají tužší, tvrdší, hutnější listy, mají sytější tmavší zelenou barvu, při vyndání z vody nezplihnou. Takova rostlinka při zasazení do vašeho akvária bude potřebovat nějaký čas na aklimatizaci. Chvíli se nejspíš nebude dít vůbec nic. V další fázi začnou odumírat emerzní listy. Vypadá to jako blížící se pohroma. Na listech se začnou tvořit hnědé tečky, listy pak celé zhnědnou, zežloutnou, budou se v nich dělat dírky, zesklovatí, a nakonec se rozpadnou (a šneci a krevety a ancistrus to uklidí). Současně by rostlina měla začít vypouštět nové lístky, už submerzní, zvyklé na život pod vodou.

 emers na sumbers

Některé pěstírny je možné po předchozí domluvě navštívit, np. http://web.telecom.cz/atzhoranek/ v Kostelní Lhotě (nedaleko Nymburka a Poděbrad). Pro mě to byl o to milejší zážitek, že paní má i koně, takže kromě akvarijni flóry jsme probraly i je :-)

17.3.2014

Vaše komentáře a dotazy?





Zbývá znaků.         
Pozn. komentáře jsou před zveřejněním schvalovány administrátorem