Dvanáct znaků racionality: zvědavost, oproštění, osvícení, stálost, argument, empirismus, jednoduchost, pokora, smysl pro dokonalost, přesnost, odbornost a touha po naplnění.
Na Kobylce 12      Patronka Vandy      Radnice      Kontakt      Admin    Home     Login

Akvaristika – akvarijní rostlinky pro začátečníky III

Autor: Mgr. Izabela Jaxa-Rożen

Jak přijít k akvarijním rostlinám (část druhá)

Kromě nákupu v akvaristice nebo ZOO-pet-shopu k akvarijním rostlinám můžete přijít ještě jinými způsoby, které vřele doporučuji.

Poptejte se jestli kolem vás není nějaký akvarista (ať už na fórum, přes inzerát nebo po známých), a zda by vám do začátku nepodaroval nějaké přebytky (rostliny, rybičky, šneky…). Nebude vás to nic stát (možná čokoládu, nebo jinou drobost, to potěší :-) ). Rostlinky budou přímo z akvária, takže se nebudou vysilovat přechodem z emerzní formy na submerzní. Budou se sice aklimatizovat na podmínky ve vašem akváriu, ale nebývá to tak drastické a zpravidla je přechod úspěšnější.

Ve větších městech (np. Pardubice, České Budějovice, Kroměříž, Liberec, Ostrava, Olomouc, Ústí nad Labem) se občas organizují srazy akvaristů (nejčastěji v hospodě :-) ), kde se směňuje a probírá kde co. Avíza se dají najít na fórum http://rybicky.net/ 

V Praze se scházíme pravidelně jednou měsíčně v hospodě “U tří trojek”, Roháčova 19.

Další možností je nákup na akva burze. Rostlinky (i ostatní akva vybavení, rybičky a jiní vodní živočichové) bývají levnější než v obchodě a je tam pestřejší nabídka (hlavně hned po otevření). Na akvarijních webech bývají kalendáře akcí, můžete zjistit zda se něco zajímavého nekoná zrovna poblíž vás. V Praze se pravidelně konají burzy:

- na Pankráci “Ryby a rybičky”, každou neděli, základní škola Horáčkova 1100, http://www.rybyarybicky.cz/

- na Rajské zahradě, každou druhou sobotu, ulice bří. Venclíků 1139/3, ( v objektu Sparta), http://www.akvatrhy.cz/

echinodory v kosiccich

Na závěr:

Když si domů donesete zakoupené či darované rostlinky, opatrně je vyndejte z košíčku, pokud jsou v něm zasazeny, odstraňte vatu nebo kamínky, a opláchněte pod vlažnou vodou. Odstraňte poškozené nebo odumřelé listy a kořeny. Pokud je třeba, můžete kořeny zkrátit, příliš dlouhé se špatně sází. Pokud rostlinka žádné kořeny nemá, a měla by mít, není ještě vše ztraceno, můžete jí v akvárium nechat jen tak plavat a počkat zda kořínky vyraší a sázet až pak. Rostliny by se měly také vydezinfekovat – propláchnout  nebo ponořit do slabého (světle fialového) roztoku hypermanganu (po pravdě, ruku na srdce, prakticky to nikdo nedělá). Při sázení je můžete zatížit (přimáčknout) kamínkem, nebo udělat důlek, zasadit, a přihrnout štěrk. Pozor, některé rostliny přímo vyžadují mít kořenový systém nad substrátem! (np. anubiasy, microsoria a ceratopteris siliquosa) – přichycují se na dekorace (np. kořen), nebo zasadíme jen konečkami kořínků.

rostliny

24.3.2014

Vaše komentáře a dotazy?





Zbývá znaků.         
Pozn. komentáře jsou před zveřejněním schvalovány administrátorem