Dvanáct znaků racionality: zvědavost, oproštění, osvícení, stálost, argument, empirismus, jednoduchost, pokora, smysl pro dokonalost, přesnost, odbornost a touha po naplnění.
Na Kobylce 12      Patronka Vandy      Radnice      Kontakt      Admin    Home     Login

Ti zlí akvarijní šneci I

Autor: Mgr. Izabela Jaxa-Rożen

Ti zlí přemnožení akvarijní šneci, žeroucí rostlinky…  Mor na vás! Nebo spíš mřenku na vás!

mrenka

Z diskuzí, ad nausea, neboli do zblbnutí (neupraveno):

“jak je možné odstranit malé šneky z akvária bojujeme s nimi přibližně rok a nedaří se nám je vyhubit”

“dobry den mam akvarko v zabehu uz treti tyzden postupne kupujem rastlinky ale po troch tyzdnoch sa mi zacali mnozit slimaky asi som ich doniesol s nejakou tou rastlinkou co s nimi? ako sa daju likvidovat? nechcem aby znicily rastlinky lebo uz sa chytili a rastu pekne”

Fakt – dříve nebo pozdeji šneky v akváriu budete mít. Smiřte se s tím.

Krátce - šneci do akvária patří. Tečka.

Dlouze - plži do akvária patří, protože jsou užiteční a starají se o pořádek na dně (a ve dně, np. piskořky věžovité), dojídají zbytky po rybičkách, likvidují odumřelé listy rostlin (a poznají rychleji než vy, že rostlinka směřuje “do kytek”), popř. řasu (šneci neritiny, clithoni), případně “ekologicky” zlikvidují mrtvé rybky (zdravotní policie), a nebo požírají šneky (clea helena, přezývaná helenka). Pokud je v akvárium šneků nadbytek, znamená to jediné – mají dostatek až nadbytek potravy, čili přeloženo – překrmujete.

Akvarijní šneci jsou rozmanití, zajímaví a krásní. Každý druh má svoje něco, a je prima je pozorovat. V dnešní široké nabídce si určitě najdete toho svého.

Když jsem s akvaristikou začínala jako škvrně (cca 1988 r.) v akvárku se mi mohli přemnožit nanejvýš okružáci. A ejhle, o 25 let později se mi tam můžou přemnožit levatky, kružníci a piskořky … A opovrhovaní okružáci díky snahám chovatelů o různobarevné varianty můžou dosáhnout statusu rarity (np. sytě červená ulita + sytě červená noha; ač akvaristé jsou celkově mírumilovní a klidní lidé, na burze jsou schopni se o ně poprat… no dobře… tak… nahlas si vyměňovat názory).

Pokud jste rozhodnutí zatočit se šnečí osádkou můžete zkusit dát do akvária třeba slupku z okurky a počkat, až se na ní slezou (musíte ale slupku něčím zatížit), a šneky takto vysbírat. Nebo pořídit šneka, který žere šneky (clea helena), nicméně… zamyslete se, co bude žrát až sežere všechny šneky, a co pak bude žrát přemnožené “helenky”… Dá se to vyřešit třeba mřenkou nádhernou. Jenže: je to ryba pro zkušenější akvaristy – a ti šneky zpravidla stejně (už) neřeší. Navíc mřenky potřebují akvárium velké minimálně 200 litrů (mimochodem mřenky  se dožívají i 20ti let a některé druhy vydávají i zvuky)… Pokročilejší si můžou pořídit sladkovodního čtverzubce*… nicméně – opět vyvstává otázka, co bude chudák jíst až dojdou šneci? U čtverzubce je to otázka života a smrti. Helenky i mřenky se spokojí i se zbytky po rybách, ale čtverzubci si o šnečí ulity potřebují obrušovat neustále rostoucí zuby. Pokud zuby přerostou je s čtverzubcem konec. Šneky je možné likvidovat chemií. Podavači, pardon, prodavači, v pet-ZOO-shopech vám jistě rádi nějaký přípravek podají, tedy prodají. Nicméně po použití chemie hrozí katastrofické zhoršení biorovnováhy v akvárium v důsledku velkého množství šnečích zdechlin. Pokud navíc máme v akváriu sumečky nebo krevetky… nejspíš také pojdou. Chemie proti šnekům totiž obsahuje látky, které jsou pro ně jedovaté. Ale zase prodavači vás rádi uvidí, pokud si pak dojdete pro další várku rybek…

Závěrem: jedna jednoduchá rada a řešení – nechcete mít přemnožené šneky? Nepřekrmujte!

* tady je milý článek o putování čtverzubce gastarbaitera neboli makačenka

http://www.akvarista.cz/web/clanky/clanek-294:1

Vaše komentáře a dotazy?





Zbývá znaků.         
Pozn. komentáře jsou před zveřejněním schvalovány administrátorem