Dvanáct znaků racionality: zvědavost, oproštění, osvícení, stálost, argument, empirismus, jednoduchost, pokora, smysl pro dokonalost, přesnost, odbornost a touha po naplnění.
Na Kobylce 12      Patronka Vandy      Radnice      Kontakt      Admin    Home     Login

Voňavé a barevné
Soap from my Kingdom of Ginger Cat

Podpořeno mou slabostí pro voňavé, barevné kostičky a nestoudnosti za ty "hezčí a luxusnější" zaplatit nehorázný peníz, jsem se jednoho dne s chutí pustila do díla. A protože se většinou zajímám odkud spotřební zboží pochází, při výčtu všech přísad, které lze najít v mýdlech ze supermarketu, začne člověk přemýšlet, zda-li je to všechno potřeba a co to vlastně je. Porovnejte sami:

Ingredience náhodně vybraného mýdla v supermarketu:

Sodium Tallowate, Sodium Palm Kernelate/Cocoate, Aqua, Glycerin, Sodium Chloride, Parfum, Titanium Dioxide, Tetrasodium EDTA, Aloe Barbadensis, Helianthus Anuus Seed Oil, Disodium Distryrylbiphenyl Disulphonate, Hexyl Cinnamal, Benzyl Alcohol

Základní ingredience mýdla vyrobeného doma:

hovězí lůj, olivový olej, kokosový olej, voda, louh a fragrance podle libosti (pokud chcete mýdlo pouze z rostlinných olejů, hovězí lůj lze bez problému vynechat)

Mezi nejstarší čisticí prostředky užívané lidmi patří rostliny jako Mydlice (Saponaria officinalis), jejíž kořeny obsahují saponin. Narušením kořenů ve vodě je produkován mýdlový roztok.

Na začátek něco z chemie

Mýdlo je výsledkem základní chemické reakce mezi tuky nebo oleji a louhem.

Je to exothermická reakce a nazývá se saponifikace.

Saponifikace doslovně znamená "proměna v mýdlo" ze základního slova, "sapo", což je latinsky mýdlo.

Oleje + louh (rozptýlené do vody) = mýdlo + glycerýn

Všechny oleje a tuky mají tzv. saponifikační hodnotu, což je množství louhu, které je potřeba k jejich kompletní neutralizaci bez louhových reziduí. Každý olej má jinou hodnotu, a proto je důležité každý recept překontrolovat s "louhovou kalkulačkou" .

Například zde na stránkách www.soapcalc.net: ODKAZ

Současní výrobci mýdel se mohou spoléhat na neměnnou sílu louhu, který lze běžně zakoupit. Nicméně v minulém století se síla podomácky vyrobeného louhu testovala umístěním vejce do roztoku. Pokud vejce plavalo, louh byl považován za příliš silný; pokud se vejce potopilo, roztok byl považován za příliš slabý. Jakmile byl roztok akorát, vejce plulo pomalu ke dnu - alespoň tak tomu lidé věřili!

Možná jste se pozastavili nad složkou hovězí lůj a říkáte si "fuj, přeci se nebudu mýt sádlem!" Opak je však pravdou, tím sádlem se myjeme všichni, aniž o tom víme, protože nás výrobci mýdel balamutí. Ti totiž "vymysleli" chemikálii zvanou tallowate acid (tallow = hovězí lůj), což není nic jiného než směs mastných kyselin z hovězího loje. Aby z toho vznikla sodná sůl, což je podstata mýdla, pro kterou si výrobci opět vymysleli název sodium tallowate, musí se lůj smísit s louhem.

Řeknete sami, nebyly by hodiny chemie mnohem zábavnější, kdyby nás namísto chemických rovnic nechali uvařit mýdlo?

Během časů kolonizace svíčkáři a mýdlaři vyzvedávali z domácností tuky a oleje, a na oplátku zásobovali domácnost svíčkami a hotovým mýdlem.

Výroba mýdla se vlastně podobá vaření pokrmů - začnete s osvědčeným receptem, pomalu se osmělujete, až si začnete vymýšlet vlastní kombinace, což vám nabízí kontrolu nad každou ingrediencí, kterou se rozhodnete použít.

Mýdlo lze vyrobit pouze z jednoho oleje, nejlepší mýdlove recepty mají vybalancovaný poměr několika olejů.

Každý z olejů přispívá k výsledné kostce mýdla jinou kvalitou/vlastností. Tyto vlastnosti se dají kategorizovat do čtyř skupin:

1. tvrdost, stálost, dlohouvěkost - palmový olej, hovězí lůj, sádlo

2. pěnivost - kokosový olej, ricinovy olej

3. hydratační/ osvěžující - olivový olej, olej z řepky, slunečnicový nebo sojový olej

4. luxus/ extra hydratační - kakaové máslo, bambucké máslo, mandlový olej, konopný olej, jojobový olej

Mnoho z těchto olejů má však více než jednu z uvedených vlastností, např. hovězí lůj kromě tvrdosti, dodává mýdlu i hydratační pěnivost a skvělou krémovitost. A pak že lůj je fuj!

Základní recept by měl obsahovat alespoň první tři kategorie olejů - tvrdý, pěnivý a hydratační. Takže základní vybalancovaný recept může například být:

  • 30% lůj
  • 25% kokosový olej
  • 45% olivový olej

Pokud chcete použít pouze rostlinné oleje:

  • 25% palmový olej
  • 25% kokosový olej
  • 25% olivový olej
  • 15% řepkový olej
  • 10% slunečnicový olej

Velká část potřeb pro výrobu mýdla se nachází v každé domácnosti.

Metod na výrobu mýdla je několik a asi nejpoužívanější metodou je tzv. studený proces. Tento proces zahrnuje přípravu louhového roztoku a olejů; u ubou pracujeme přibližně s 90-ti stupňovou teplotou. Louh je nebezpečná chemikálie, a proto je při výrobě mýdla důležité dodržovat několik bezpečnostních opatření jako:

  1. ochrana pracovní plochy, např. novinami nebo jiným ochranným materiálem
  2. nádoba, kterou zvolíme na výrobu louhového roztoku, musí být bezpečná pro použití do myček na nádobí
  3. zvolenou nádobu na míchání louhového roztoku používáme POUZE a JENOM k tomuto účelu
  4. použití ochranných brýlí, gumových rukavic a obličejové masky, která není nutná pokud pracujeme v dobře ventilované místnosti
  5. při přípravě louhového roztoku se VŽDY louh přidává do vody, ne opačně; přidání vody do louhu může způsobit vulkanickou reakci
  6. při míchání olejů a louhového roztoku dohromady, se opět louh přidává do olejů, ne opačně

 

Během první a druhé světové války, přírodní tuky a oleje byly nedostatkové a velmi drahé. Potřeba mýdla však dramaticky narůstala díky armádě a její ohromné spotřebě čistících prostředků. Levnější a hojnější alternativa přírodních tuků a olejů byla objevena v petroleji, který se užíval jako pohonná hmota pro letadla. Z tohoto oleje byly vyvinuty saponáty.

Tyto nové čisticí prostředky se od mýdel lišily v jednom důležitém ohledu - lépe fungovaly ve tvrdé vodě. Předtím, než existovaly změkčovače vody, a když se mýdlo stále ještě vyrábělo doma, oblečení časem zešedlo, protože ve tvrdé vodě nebylo nikdy kompletně vypláchnuto. Saponáty byly požehnáním pro lidi se "splaškově šedým" oblečením.

Jak bylo uvedeno výše, výroba mýdla od základu zahrnuje smíchání louhového roztoku a zahřátých olejů dokud mýdlo nedosáhne tzv. "stopy". Stopa je jakýsi "moment, ze kterého není návratu". Jakmile je tohoto momentu dosaženo, směs se nebude separovat zpět na originální složky. Stopu lze otestovat špachtlí, kterou ponoříme do směsi a trochu odkápneme zpět do hrnce. Pokud toto za sebou zanechá "stopu", jsme tam. Na obrázku si všimněte brázdy procházející přibližně prostředkem hrnce, takto vypadá stopa.

 

Jako všechny dobré věci, i dobré mýdlo potřebuje čas. I přesto, že mýdlo je z 99% zneutralizováno během několika dní a je tedy bezpečné k použití, pravý důvod nechat mýdlo zrát, je odpaření vody. Tvrdší mýdlo vydrží déle, pění lépe a celkově je "dokončenější", proto je lepší počkat až 4 týdny.

Opravdová personalizace mýdla nastává při míchání přísad, vůní, barev, odlévání do forem a balení, kde se nekladou meze fantazii. Navnaďte se sami:

Â


Voila!










Pro více informací, rad, nápadů, konkretních postupů a receptů navštivte diskuzi začínajících a pokročilejších mýdlařů zde Na Kobylce 12.

Vaše komentáře a dotazy?





Zbývá znaků.         
Pozn. komentáře jsou před zveřejněním schvalovány administrátorem