Dvanáct znaků racionality: zvědavost, oproštění, osvícení, stálost, argument, empirismus, jednoduchost, pokora, smysl pro dokonalost, přesnost, odbornost a touha po naplnění.
Na Kobylce 12      Patronka Vandy      Radnice      Kontakt      Admin    Home     Login

Postroje

Druhy postrojů

a) Chomoutový – vhodný do těžkého zápřahu, neboť nejlépe rozkládá tažnou sílu na tělo koně. Nestahuje a neškrtí jako poprsní postroje. Plátěná poduška vyplněná žíněmi saje pot (musí se sušit). Postroj je jednoduché, ale robustní konstrukce. Nevýhodou je vyšší hmotnost postroje. Postraňky jsou zakončeny řetízky s kroužky, které se upínají k rozpurce háky nebo zárublíky.

b) Chomoutkový anglický postroj – chomoutek je podstatně lehčí konstrukce s ocelovou kostrou, poduška je kožená a velmi tenká postraňky jsou široké do 4cm a jsou většinou, stejně jako obřišník, zdobeny prošíváním. Klasické postraňky jsou zakončeny průvlečkami, které se navlékají na rozpurku. Nově se dělají postraňky zakončené kroužky, které se zapínají do speciálních bezpečnostních karabin uchycených na rozpurce.

c) Chomoutkový francouzský postroj (kumety) – podobná konstrukce, jako anglický postroj, ale chomout jiné konstrukce a bez ocelové kostry. Chomout lze seřídit v poměrně velkém rozsahu a je bez podušky.


d) Poprsní uherský postroj – Obřišník a postraňky jsou obdobné, jako u předchozích dvou postrojů, ale chomout je nahrazen poprsnicí, kterou přidržuje nákrční řemen.

e) Poprsní postroj pro jednospřeží – podobná kostrukce jako poprsní uherský postroj, ale má kratší poprsnici, aby se nepotkávala s držáky ojek, které jsou umístěny na obřišníku.

Všechny postroje mohou být doplněny podocasníky a zádržnými řemeny. Podocasníky zajišťují polohu odřišníku a zabraňují spadnutí chomoutu po krku koně. Zádržné řemeny se používají především u nebržděných vozú, protože jinak se celá brzdná síla přenáší na krk koně.

 

Postroje

Fotogalerie: http://ladaondr.rajce.idnes.cz/postroje/
Funkce bezpečostní karabiny

Vaše komentáře a dotazy?

Zbývá znaků.         
Pozn. komentáře jsou před zveřejněním schvalovány administrátorem