Krmná záhada

Schovat strom
Ukázat strom
30182     Jitka Jiříková    11.3.20
30181     lada    11.3.20
30180     lada    11.3.20
30178     Gabuna    10.3.20
30177     Gabuna    10.3.20
30176     EvaZ    10.3.20
30172     Jitka Jiříková    10.3.20
30171     lada    10.3.20

30182    11.3.20      Jitka Jiříková
To je špatná zpráva. To si toho svého zbytku musím nesmírně vážit. Doufám, že výrobu nezastavili, protože nic jiného na některé parazity není.


30181    11.3.20      lada
Ten Neostomosan jsme sháněli všemidostupnými cestami. Dnes volal J. Muller (veterinář), že se mu podařilo sehnat lahev 1l, tak ji bereme. On ten Neostomosan v současnosti nikde není (ani v Polsku). Tak jsme rádi, že se ho podařilo získat. Zřejmě se zastavila výroba.


30180    11.3.20      lada
Jenom pro doplnění, všechny 4 kobyly jsou trvale spolu a žerou jenom seno, slámu a když je tráva, tak řízená pastva (jinak by praskly). Jenom ta jedna má problém s průjmem (ona se u nás narodila a ten problém má celou dobu). Také se zlepší při intenzivnější práci, ale melasa funguje. Té melasy se rozpustí cca 2dcl v 10l konvi a pokropí se tím sláma. Čerstvě pokropenou slámu nechtějí žrát, ale když se nechá 12h odležet, tak jižerou. Ještě, ta postižená kobyla je extrémně žravá (kříženec welše a haflinga). Také je zajímavé, že po prodělané kolice neměla asi 6 měsíců problém. Ten průjem se projevuje tak, že v rámci dne někdy má skoro normální bobky, ale pak najednou začne prdět a stříká z ní hnědá voda a tak se to střídá. Na zvýšený pohyb reaguje se značným zpožděním, na melasu do několika dnů. Ta sláma politá z těch 2dcl melasy ji vydrží na 2-3dny (vždy se uváže, trochu se ji toho dá sežrat), takže toho nedostává žádné kýble. Ty játra proberu ještě s mladší dcerou (studuje 2 rokem medicínu v Hradci Králové), abych dostal nalévárnu v tomto oboru.


30178    10.3.20      Gabuna
Zrovna jsem sla do mercku a uz to tu je:D Urcite lepsi nez stolety sesit:DD


30177    10.3.20      Gabuna
Me napada, ze melasa zvysuje chutnost a tak kobyla sezrala mnohem vice slamy/sena a to ji upravilo prujem?

Melasa je zdroj drasliku a ten hraje dulezitou roli pro udrzovani acidove rovnovahy. Treba byla kobyla vzdycky kyselejsi;) a ta trocha jako doplnek drasliku ji najednou staci (?) Ale pokud kun konzumuje dostatek picnin, tak deficit drasliku se neobjevuje. A predpokladam, ze ty nehonis kobyly jako nadmuty kozy od rana do vecera, ze by se nadmerne potily a jeste si jim nedal napit......:) To je z mych stoletych poznamek v mem rozdrbanem konskem sesite:)


30176    10.3.20      EvaZ
Muj odhad je ze v tom jedou jatra. U koni se jaterni porucha nepozna dokud neni zlikvidovano cca 80% jaterniho parenchymu. Pokud by za tim byla bakterialni populace, efekt pridavku by nebyl pohotovy, travalo by tydny nez byste videli efekt a stejne tak zpetne. Jatra na zmenu diety reaguji rychle, a pridavek lehce stravitelnych cukru by se projevil na produkci glukozy hned.

Tady je prehled jaternich poruch:
https://www.merckvetmanual.com/digestive-system/hepatic-disease-in-large-animals/overview-of-hepatic-disease-in-large-animals

na konci stranky se dokonce doporucuje pridavek melasy. Ma se to pridavat spolecne s dalsi vlakninou, aby se tak mitigoval pripadny negativni glykemicky dopad.


30172    10.3.20      Jitka Jiříková
Já ho koupila od veta. Před cca 2 roky dotáhli nové koně všenky a odskákal to Bodýn a Cíba. Bodýn, protože už neměl jako stařeček tak dobrou imunitu a Cíba navíc chlupatý horský koník. Takže likvidace ve velkém, koupání koní v tom cca 3x a mytí čištění dek atd. Prodal mi to veterinář. Koupila jsem 1 l balení a to jsme si mezi sebou rozlili. Zbytek používám na Cíbu hlavně od srpna, kdy začínají koně prudit svilušky - sametky. Takže si řekni vetovi.

S tou melasou nevím. Naopak spíš bych hádala, že by bylo normální mít po melase průjem než že by to mělo stavět....


30171    10.3.20      lada
Už delší dobu se chystám sem napsat zajímavý empirický poznatek s krmením našich koní.
Jedna z našich kobyl od mala trpí na průjem. Zkoušelo se vše možné, ale průjem dočasně ustal jenom jednou po prodělané kolice (asi před 5 lety). Loni, když byl extrémní nedostatek sena, jsme začali vymýšlet, jak ten nedostatek vyřešit. Tal jsme zkusili přikrmovat slámu pokropenou naředěnou melasou. Jako vedleší efekt tohoto pokusu bylo zjištění, že výše popisovaná kobyla přestala mít průjem. Při experimentování jsme zjistili, že po vynechání melasy, se průjem po několika dnech zase vrací. Po nasazení melasy se vše zase upravuje. Od té doby přikrmujeme melasu a kobyla nemá problém. Zajímalo by mne, zda někdo nemá nějakou myšlenku, jak ta melasa vlastně v tom zažívacím traktu funguje.
Dále bych se chtěl zeptat, jestli někdo neví kde koupit Neostomosan. Léta používáme jeho roztok pro zbavení koní různého hmyzu, ale od loňského podzimu se nikde nedá sehnat (Neostomosan jsme kdysi úspěšně použili i proti vším, zatažených dcerama ze školy).