Kůň na poštovní známce - vystava, Chotilsko

Schovat strom
Ukázat strom
31437     Jitka Jiříková    27.8.21
31436     EvaZ    26.8.21
31434     IzaJR    25.8.21
31431     EvaZ    25.8.21
31426     IzaJR    25.8.21

31437    27.8.21      Jitka Jiříková
Vývoj jde i u plemen dopředu a ne vždy je to ku prospěchu věci. Ono u nás se stačí podívat na haflingy. Na výstavě v Lysé to poslední roky stojí za prd a býval tam i šampionát haflingů. Haflingové se hrozně arabinizují a v podstatě jsou to již jen arabové v barvě hafling.Asi to je jezditelnější, ale už to vlastně není hafling. Tak teď se u nás chovají dva typy. Starý typ, tzn. hafling jako ho známe - malý rodinný koník typu begánek značka tahá nosí a arabinizovaná raketa v barvě hafling, která je tak trochu k ničemu, pač je to příliš rychlé a ohnivé, do vozu to není dobré a pod děcka a nebo rodinné příslušníky nejezdce taky nedobré. Ale "jezdci" to chtějí a vývoj nezastavíš. Proč nejdou do čistých arabů rovnou.....ne každý je happy s raketou pod zadkem.....a po pravdě, pro mne milovníka robustněji stavěných koní to ani není hezký pohled i když to má blonďatou hřívu. Vlastně to je teď snad jediné kritérium hafly - malý světlohřívý ryzák.

To samé se stalo s německými ovčáky. Hnusní mrzáčtí psi, které vidíš na výstavách a pak je druhý typ - tzv. policejní chovy - pracovní psi. A ti pracovní jsou ještě pěkní, dobře stavění psi, kteří by sice neuspěli na výstavách, ale jsou kvalitnější na práci. Když se koukneš na ta dvě psiska vedle sebe, přijde ti, že se koukáš na dvě různá plemena. Obyčejní lidé si pořizují psy z policejních chovů. Některá štěňata se třeba nehodí pro práci policejního psa či záchranáře a tak je klidně prodají lidem. Moje kolegyně z práce má takhle svého Jacka. Je to nádherný, silný, černý vlčák.

Jo ta známka bude vzácná. Chybné kusy mají vždycky největší sběratelskou hodnotu :-).


31436    26.8.21      EvaZ
Uplne vsechna plemena prodelavaji zmeny. Poptavka nabidka, nic netrva vecne. A bylo tomu tak vzdycky. Z historickeho hlediska je tedy docela usmevne hovorit o nejakych plemmennych standardech tvarit se jakoze je nad tim prisny dozor kdyz to stejne nedodrzuji. Nekde je to dobry, a nekde je to zoufalsti protoze to jsou mrzaci. Prikladem jsou treba nemecti ovcaci nebo i sportovni teplokrevnik.

Tim ovsem nechci obajovat filatelisticke rozhodnuti dat na znamku neco co okopirovali nekde z internetu aniz by overili reprezantaci toho co tou znamkou vlastne chteli sdelit. Mozna ta znamka bude mit casem velkou hodnotu prave proto ze je vadna ;-)


31434    25.8.21      IzaJR
No prosimte. Zajimave. Zrovna u tech puntiku bych cekala, ze to povedou cistokrevne, prave kvuli barve kozichu....


31431    25.8.21      EvaZ
Jsou hodne krizeni s arabama. Je z toho lehci zvire s krasnym kozichem. A v USA neni tak prisna restrikce na cistotu v plemennych registracich jako je tomu v EU. Takze kolikrat clovek vidi treba registrovaneho Quatra, a on je to A1/1 jako pra..


31426    25.8.21      IzaJR
https://www.chotilskemuzeum.cz/vismo/akce.asp?id_org=101528&id=1010&n=kun%2Dna%2Dpostovni%2Dznamce&p1=1007

Jsem filatelisticky nadsenec, a jak jinak - sbiram znamky s konma. Na vystave jsem byla a libila se mi. Je k tomu jeste vystavka o Vltave a balonovem litani. A po ceste z Prahy jsem minula Muzeu trabantu (tam uz jsem nestihala zajit). Filatelisticka vystava potrva do 3.10, tak kdyby mel nekdo cestu...

Jedna ze znamek me rozesmala - arabi jak vysiti - a v popisku - appaloosa :-) (doufam, z eto na obrazku bude po zmenseni videt)