Dvanáct znaků racionality: zvědavost, oproštění, osvícení, stálost, argument, empirismus, jednoduchost, pokora, smysl pro dokonalost, přesnost, odbornost a touha po naplnění.
Na Kobylce 12      Patronka Vandy      Radnice      Kontakt      Admin    Home     Login

Instalace, záběh a údržba akvária I

Autor: Mgr. Izabela Jaxa-Rożen

Konečně zakládáme akvárium

Návodů "jak založit akvárium" najdete v literatuře i na internetu spoustu. Neexistuje jen jediný správný, akvárium lze založit úspěšně mnoha způsoby. Důležité je vybrat vhodnou filtraci, osvětlení, osázet dostatkem živých rostlin a nechat akvárium správně zaběhnout, zajet.

Ještě předtím než akvárium někam umístíte zvažte případnou voděodolnost a nosnost skřínky! A voděodolnost podlahy. I když jste přepečliví, věřte mi, nacákáte. Vyhněte se místu s celodenním přímým dopadem slunečních paprsků (zvyššuje to pravděpodobnost výskytu řas a přehřívání akvária) nebo proti oknu. Vyberte klidné místo - umístěním nádrže na rušné místo zbytečně stresujete její obyvatele. Pod akvárium dejte nějakou podložku. Je to bezpečnější kvůli tlakům a pnutí skla. Stačí starý ručník, kus karimatky, pod větší a těžší akvária polystyrenovou desku. Dbejte na to, aby se mezi dno akvária a podložku nedostal štěrk!jilove kulicky

Do akvária přemístěte propraný písek. Bylo by dobré, kdyby vrstva substrátu byla nejméně 5cm u přední stěny, u zadní i více. Nalijte vodovodní vodu. Nemusí být odstátá, ale pokud už budete sázet rostliny (můžete) bylo by lepší kdyby byla vlažná. Jelikož je akvárko živinově zatím “prázdné” pod každý shluk rostlin můžete dát jednu jílovou kuličku, np. Rataj Bivoj nebo PMDD jílové kuličky. Sázejte je rychle a rozhodně, kuličky se po namočení rychle rozpadají! Pokud plánujeme hned na začátku hodně rostlin (připomínám, je dobré osadit 70-80% plochy dna), je možné pod štěrk dát vrstvičku hnojiva, np. JBL Florapol. V tom případě nejdříve vysypete dno tenkou vrstvou (několik mm) hnojiva, na to vysypete opatrně písek tak, aby se vrstvy nepromíchaly a aby byla spodní vrstva přikrytá. Na dno akvária položte co největší talíř, který se tam naplocho vejde (popřípadě místo talíře použijte tuhý igelit) a vodu lejte pomalu a opatrně – spodní výživná vrstva se nesmí dostat nad štěrk, zakalilo by to vodu a vyplavené živiny by přišly vniveč. Zapněte topítko (pokud je na něm nastavování teploty ujistěte se, že je správně nastaveno), filtr, osvětlení, a nechte být minimálně 14 dnů. Filtr musí běžet pořád! Hrubou chybou je vypínat filtr na noc! Poté můžete vypustit np. šneky. Ve vašem okolí se určitě najde dobrák, který vám podaruje nějaké ty kotulky nebo piskořky. Pokud jste nakoupili nějaké rostlinky, je pravděpodobné, že si na nich přinesete šneky nebo jejich vajíčka. Po 14ti dnech můžete vypustit i “záběhové” rybičky. Nejčastěji se doporučují paví očka (gupky). Pokud je nechcete chovat, ale pouze použít pouze pro zajetí akvária, doporučuju koupit jen hejnko samečků (životnost do dvou let).

Není to úplně nutné a nezbytné, nicméně není úplně od věci si pořídit pár základních testů, abyste získali cit pro to jak akvárium pracuje a stabilizuje se. Hodí se znát hodnotu pH, a při zakládání sledovat hodnotu NO2 (dusitany). Kapkové testy (na obrázku vpravo) bývají přesnější než proužkové – papírkové testy typu 3v1, 5v1 (na obrázku úplně vlevo – proužky a obal). Pokud se chcete rozšoupnout, jít do hloubky, a zahrát si na malého chemika až se akvárium zajede, další nejčastěji používané testy jsou NH3/NH4 (amoniak), GH (tvrdost), KH (alkalita), a na obsah NO3 (dusičnany). Dobré testy jsou ale drahé a nespotřebujete je – proto se poptejte po svém okolí, zda se nenajde ochotný akvarista, který vám s tím pomůže.

akva testy

Vyhovující orientační hodnoty na které byste se časem měli dostat:

pH 6,5-7,5

Tvrdost celková GH 6-16°

Tvrdost karbonátová KH 3-10°

Dusičnany max. 25 mg/l

Dusitany max.   0,3 mg/l  (ale nejlépe neměřitelné)

Během prvního měsíce měníme cca 1/3 - 1/4 vody týdně. V akvárium může vzniknout zákal, nejčastěji způsobený přemnozenými bakteriemi a následně nálevníky. Není důvod propadat panice, a akvárium zakládat odznova, po čase by se zákal měl vyřešit sám a ustoupit. Akvaristika je o trpělivosti.

 

Vaše komentáře a dotazy?





Zbývá znaků.         
Pozn. komentáře jsou před zveřejněním schvalovány administrátorem