Dvanáct znaků racionality: zvědavost, oproštění, osvícení, stálost, argument, empirismus, jednoduchost, pokora, smysl pro dokonalost, přesnost, odbornost a touha po naplnění.
Na Kobylce 12      Patronka Vandy      Radnice      Kontakt      Admin    Home     Login

Untitled

Řezné poranění korunky

Kůň s čerstvě rozříznutou ranou na korunce byl shledán na pastvině 13.10.2010. Krvácení se spontánně zastavilo, kůň ale našlapoval opatrně, rána byla na pohmat citlivá. Hloubka řezu cca 2cm, šířka cca 10cm. Rána byla vymytá vlažnou vodou a ošetrena chlorhexidinem v koncentraci 0,1%. Kůň byl poté vypuštěn na suchou pastvinu.

Následné dny rána mokvá. Kulhavost je mírná, kůň se pohybuje volně, bez omezení. Ošetření probíhá 1x denně očistěním desinfekčním roztokem obsahující lidocain: [Slozeni: Benzalkonium Chloride 0.13%, Lidocaine Hydrochloride 2%., Aloe Barbadensis Gel, Disodium EDTA, Poloxamer 188, Sodium Chloride, Sodium Citrate, voda.]
Po oschnutí byl aplikován včelí med, rána nebyla překrývaná a nechala se volně dýchat. Med byl aplikován pouze po dobu mokvání, tedy cca 10dní. Výplach pokračoval 1x denně bez překrytí rány. Kůň byl bez kulhavosti, v pastevním menežmentu, bez jezdeckého využívání. Tomu přispívaly suché klimatické podmínky.

Poznámka: včelí med je úspěšně aplikován na exudativní rány i v klasické humánní medicíně. Nevýhodou aplikace medu v polních podmínkách je zachytávání nečistot, stékání do okolí rány a přitahování volně žijících včel. Těmto nevýhodám je nutno přihlédnout a přizpůsobit tomu individuální menežment.

Rána 7. den po úrazu.



Rána 19. den po úrazu.
Kůň nadále bez jezdeckého využívání, v pastevním memenžmentu. Suché podmínky přetrvávají.
Rána zůstává již čistá, proto byl denní výplach ukončen. Před vysušováním a praskáním je aplikovaná mast Horseman's Dream. [Slozeni: Allantoin, Vitaminy E, A, D, C, olej s psenicnych klicku a lanolin.]


Rána 45 dní stará.
Spojování probíhá rychlostí cca 1cm za týden. Vzhledem k suchým klimatickým podmínkám je okolní rohovina stále promazávána, neboť horní odrůstající periople má tendenci se kroutit, praskat, a tím exponovat ránu vnějším mechanickám a světelným vlivům. Kůň je lehce využíván pod sedlem, na bezprašných terénech a pouze v kroku.



Rána focená 6.1. 2011.
Zbývá necelý centimetr přichycení. Růst rohoviny stagnuje díky mrazivým zimním podminkám. Bez ošetřování, kůň je v běžném jezdeckém provozu.




Plně zhojená korunka po roce. Rohovina odrůstá s pouze velmi povrchovým defektem.


© ing. Eva Zurek, MSc.

Vaše komentáře a dotazy?





Zbývá znaků.         
Pozn. komentáře jsou před zveřejněním schvalovány administrátorem

Vložené komentáře:

K bakterialni kontaminaci dojde zahy i po ostereni. Pohyb byl soucasti lecby, a ve volnem pastevnim rezimu, kde rana je otevrena aby mohla dychat se kontaminaci nezabrani. Neni ani cilem mit ranu 100% sterilni. Mezi bakteriemi je prirozena kompetice a rana se brani exudaci. Je soucasti vlhkeho hojeni.

Autor EvaZ 12/13/2012

Uziti desinfekce proslo vyvojem. Peroxid je kontroverzni. V pripade jako je tento, je dulezite nevypalit povrchovou granulacni vrstvu zodpovednou za produkci rohoviny. Na vyplachovani je nejlepsi izotonicky, nebo fyziologicky sterilni roztok. U velmi znecistenych ran (hlina, rez) postaci na hrube omyti vlazna voda.

Autor EvaZ 12/13/2012

Na vyplachování rány nepoužívat vodu!!Jsou v ní bakterie.Peroxid !!!

Autor Petr 12/06/2012